NS1
NS1 Wi-Fi Thermometer¶
System: MOCREO Smart System
The NSl Wi-Fi Thermometer is equipped with a color IPS LcD display that easily to know the current temperature at a glance.
Press the button of the thermometer to view historical data and device information, easy to read and setup.
Appearance and Function Description¶
System Operation Diagram¶
Specifications¶
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | NS1 |
| Physical Buttons | 1 |
| Display | 1.54-inch, 240 x 240 IPS LCD, non-touch |
| Wireless Protocols | Wi-Fi 2.4 GHz (802.11 b/g/n; 5 GHz not supported), BLE 5.0 |
| Probe Measuring Range | -40°F to 257°F (-40°C to 125°C) |
| Temperature Accuracy | ±0.9°F (14°F to 185°F) |
| Built-in Buzzer | Supported on new-version hardware |
| Power Input | DC 5 V / 1 A USB adapter (not included in the box) |
Note: New-version NS1 Sensors include a built-in buzzer. Previously produced NS1 hardware does not support a built-in buzzer.
NS1 Button Instructions¶
Supported from Firmware Version: v1.0.7
| Action | Duration | Function |
|---|---|---|
| Short Press | < 2s | Wake screen when off; Switch page when screen on; Mute alarm when alarm is active. |
| Long Press | 2s - 5s | Turn screen on/off. |
| Long Press | 5s - 10s | Enter/Exit Setup Mode (for Wi-Fi configuration). |
| Long Press | 10s - 15s | Switch display theme (light mode / dark mode). |
| Long Press | > 15s | Factory Reset (restore device to default settings). |
Other¶
- Setup Guide: Device Setup Center
Troubleshooting & FAQs:
-
Setup & Connectivity (Critical)
-
Data Accuracy & Probes
-
Alerts & General