ST5
ST5 Temperature Sensor¶
System: MOCREO Smart System
LEGACY MODEL
ST5 has been discontinued
This page is kept for existing ST5 users. For new purchases, we recommend MS2 as the replacement model.
ST5 wireless temperature sensor, with a 4.9-foot length/diameter 6mmultra-thin waterproof external probe, is your ultimate solution for accurate temperature monitoring!
Appearance and Function Description¶
System Operation Diagram¶
Specifications¶
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | ST5 |
| Wireless Protocols | Bluetooth LE (BLE) |
| Wireless Range | 131 ft (40 m), line-of-sight |
| Battery | 3.7 V, 1800 mAh lithium battery (rechargeable) |
| Cable Length | 4.9 ft (1.5 m) |
| Probe Measuring Range | -40°F to 257°F (-40°C to 125°C) |
| Temperature Accuracy | ±0.9°F (14°F to 185°F) |
Other¶
- Setup Guide: Device Setup Center
Troubleshooting & FAQs:
-
Setup & Connectivity (Critical)
-
Data Accuracy & Probes
-
Battery & Power
-
Alerts & General