MS1
MS1 Temperature Sensor¶
System: MOCREO Smart System
The MS1 is a wireless temperature sensor with an external probe that supports AAA replaceable battery power supply, used to measure the ambient temperature, in spaces like refrigerators and freezers.
Appearance and Function Description¶
System Operation Diagram¶
Specifications¶
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MS1 |
| Wireless Protocols | Bluetooth LE (BLE) |
| Wireless Range | 131 ft (40 m), line-of-sight |
| Battery | 3 x AAA batteries (replaceable) |
| Cable Length | 4.9 ft (1.5 m) |
| Probe Measuring Range | -40°F to 221°F (-40°C to 105°C) |
| Temperature Accuracy | ±0.9°F (14°F to 185°F) |
Other¶
- Setup Guide: Device Setup Center
Troubleshooting & FAQs:
-
Setup & Connectivity (Critical)
-
Data Accuracy & Probes
-
Battery & Power
-
Alerts & General