H3
H3 User Unboxing Guide Document¶
System: MOCREO Smart System
The upgraded version of the MOCREO H2 Hub, designed for the MOCREO Smart System, features significant optimizations in relay control.
The H3 connects to the Internet through Wi-Fi (2.4 GHz) and updates the data to the MOCREO Cloud. You can access the sensor's data through MOCREO Smart App no matter where they are.
Appearance and Function Description¶
Front and Back¶
Button functionality¶
System Operation Diagram¶
Cloud Remote Control¶
Use the app to turn the Hub's built-in power outlet on or off. It works like a remote power switch for whatever is plugged into the outlet. Turning the outlet off does not shut down the Hub itself. You can also view the device's status and data in the cloud.
Note: Only plug in devices within the outlet's rated load shown on the Hub.
Specifications¶
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | H3 |
| Input Voltage | AC 100-240 V, 50/60 Hz |
| Output Rating | AC 100-240 V, 50/60 Hz, 10 A |
| Wireless Protocols | Wi-Fi 2.4 GHz |
| Operating Temperature | 14°F to 104°F (-10°C to 40°C) |
| Operating Humidity | 20% to 60% RH, non-condensing |
| Buzzer Sound Level | 80 dB |
Other¶
- System Architecture: Smart System Architecture
- Setup Guide: Device Setup Center
Troubleshooting & FAQs:
-
Setup & Connectivity (Critical)
-
General Management